źródło www.polska-org.pl

Był rok 1998. Polanicki turniej wygrał Borys Gelfand wynikiem 6,5p./9. Kolejne miejsca zajęli: II – Aleksiej Szirow 5,5 p., III-VI Michał Krasenkow, Wasylij Iwanczuk, Peter Leko, Sergiej Rublewski po 5 p., VII – VIII Anatolij Karpow, Bartłomiej Macieja po 4 p.,
IX – Lembit Oll 3,5 p., X – Tomasz Markowski 1,5 p.

Wielki turniej to nie tylko suche wyniki, ale przede wszystkim osobistości szachowe
i rozegrane przez nie partie oraz historie/legendy z tym związane. Największą osobistością tego turnieju był Anatolij Jewgienijowicz Karpow – XII Mistrz Świata (1975 – 1985) i Mistrz Świata FIDE (1993 – 1998). Dziś z perspektywy ponad 20 lat tak można tytuły Anatolija Karpowa nazwać, ale wtedy, w 1998 roku, Anatolij Karpow był uznawany jako aktualny Mistrz Świata dzięki zwycięstwu nad Anandem (3:3 w partiach klasycznych i 2:0 w tie-breaku). 

W I rundzie turnieju miała miejsce niespodzianka – Michał Krasenkow w znakomitej technicznie partii pokonał Mistrza Świata !!! Oto ta partia:

 

Legenda mówi, że tuż po zakończeniu tej partii, rozległy się głośne brawa licznie zgromadzonych kibiców na sali gry, doceniające zwycięstwo polskiego arcymistrza nad Mistrzem Świata, pomimo toczących się jeszcze innych partii. Było to pierwsze po wojnie zwycięstwo polskiego szachisty nad aktualnym Mistrzem Świata.

Anatolij Jewgienijowicz Karpow nie może zaliczyć tego turnieju do udanych. Jednakże dzięki uporowi, sile woli i filigranowej technice wygrał czarnymi w Caro-Kannowskiej końcówce partię z Bartłomiejem Macieją w 4 rundzie. Oto ta partia:

Komentarz IM Jakub Żeberski

Recommended Posts